Halter dla psa i inne metody awersyjne

Halter dla psa

Zdjęcie dzięki uprzejmości Ralpha Arvesena (licencja)

Halter dla psa, nazywany też obrożą uzdową oraz kantarem, to urządzenie służące do uniemożliwienia zwierzakowi ciągnięcia smyczy. Tak jak inne metody awersyjne, jego działanie oparte jest na przymusie oraz wywoływaniu lęku i dyskomfortu u psa. 

Do innych narzędzi stosowanych w metodach awersyjnych zalicza się np. kolczatka dla psa, a także obroża antyszczekowa lub budząca najwięcej kontrowersji obroża elektroniczna.

Zwolennicy wykorzystywania ich podczas treningu podkreślają skuteczność tego rodzaju rozwiązań. Okazuje się jednak, że często po odstawieniu kolczatki czy haltera pies wraca do starych przyzwyczajeń.

Metody awersyjne to nie jedyny sposób na wychowanie posłusznego psa. Zobacz, jakie są alternatywy.

Halter dla psa - czy rozwiązuje problem?

Halter dla psa jest jedną z najczęściej stosowanych metod awersyjnych. Składa się on z dwóch pasków, połączonych ze sobą pod pyskiem zwierzaka. Jeden z nich biegnie wokół jego szyi i przebiega pod szczęką, drugi otacza pysk. Pod pyskiem znajduje się też miejsce, do którego przypinana jest smycz. Kiedy pies ciągnie smycz, pętla zaciska się wokół pyska, powodując obracanie głowy i dyskomfort - w związku z tym nasz pupil zostaje zmuszony do zatrzymania się.

Również inne metody awersyjne oparte są na przymusie - np. zaciskająca się na szyi zwierzęcia kolczatka, czy też "upominająca" psa za pomocą nieprzyjemnych ultradźwięków bądź drażniącego nozdrza zapachu obroża antyszczekowa. Chociaż na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skuteczne (pies jest posłuszny, bo chce uniknąć dyskomfortu lub bólu), to po zaprzestaniu stosowania tych narzędzi wracamy zwykle do punktu wyjścia.

Efektem ubocznym jest złe samopoczucie zwierzaka - fizyczne i psychiczne. Może on stracić do nas zaufanie, stać się agresywny bądź zrezygnować z lubianych dotychczas aktywności.

Metody pozytywne

Znacznie bardziej przyjaznym zwierzęciu rozwiązaniem są metody pozytywne, bazujące na pozytywnym wzmocnieniu. Wszystkie dobre zachowania są nagradzane, a karą jest ewentualnie brak nagrody.

Rolę nagrody mogą spełnić ulubione zabawki lub smakołyki naszego pupila. Tego rodzaju działanie wymaga od nas może nieco więcej cierpliwości, jednak jego skutki są długotrwałe, a przy okazji budujemy dobre relacje z psem i unikamy przykrych efektów ubocznych towarzyszących metodom awersyjnym.

Halter dla psa, kolczatka, obroża atyszczekowa... Wszystkie te metody opierają się na wywoływaniu negatywnych odczuć u naszego pupila. Tymczasem istnieją o wiele przyjemniejsze i równie skuteczne metody nauczenia go odpowiednich zachowań.