Jak karmić szczeniaka? Pamiętaj o kilku zasadach!

Jak karmić szczeniaka

Zdjęcie dzięki uprzejmości Bev Sykes (licencja)

Jak karmić szczeniaka, by miał apetyt i rozwijał się w prawidłowy sposób? Na pewno każdy właściciel młodego zwierzaka zadaje sobie to pytanie.

Podstawą jest oczywiście wysokiej jakości karma, która zapewni psu dostęp do niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów, a jednocześnie będzie lekkostrawna. Warto jednak pamiętać, że zdrowe żywienie to nie tylko dobra karma, ale też prawidłowe nawyki.

Zobacz, jak powinno wyglądać karmienie szczeniaka i sprawdź naturalne karmy suche dla psów dostępne w naszym sklepie. 

Kupujemy karmę

To, jakiego rodzaju karmę podamy naszemu pupilowi, nie pozostaje bez wpływu na jego zdrowie i samopoczucie. Już wyprawka dla szczeniaka powinna zawierać pierwszą karmę, bazującą na naturalnych składnikach oraz dostosowaną do wieku psa.

Postawmy na znane i sprawdzone marki - np. Taste of the Wild lub Nutra Gold Grain Free, w których nie znajdziemy powodujących często alergie czy utrudniających procesy trawienne ziaren zbóż (kukurydzy i pszenicy).

Pamiętajmy, że karma dla szczeniaka powinna zawierać więcej białka niż ta dla starszego psa, ponieważ młode zwierzęta intensywnie się rozwijają i są też zazwyczaj bardziej aktywne. Białko powinno być pochodzenia zwierzęcego, a dodatek warzyw i owoców ma za zadanie dostarczyć organizmowi niezbędne witaminy oraz minerały.

Jak karmić szczeniaka? Regularnie!

Jak karmić szczeniaka? pytają często początkujący właściciele. Kiedy wiemy już, jaką karmę wybrać, skupmy się na przestrzeganiu kilku prostych zasad, dzięki którym nasz pupil szybko nauczy się właściwego żywienia.

Przede wszystkim posiłki muszą być regularne. Wyznaczmy stałe pory karmienia, kiedy to w misce pojawiać się będzie świeży posiłek (woda powinna być dostępna przez cały czas). Możemy wzmocnić przekaz, przed każdym posiłkiem wypowiadając komendę lub powtarzając  jakiś sygnał np. stukając łyżką w miskę. Pies szybko skojarzy fakty!

Unikajmy podawania przysmaków pomiędzy posiłkami - jednym wyjątkiem może być tu nagroda podczas treningu, taki posiłek ma jednak inny charakter. Nie przekarmiajmy naszego pupila, bo to po prostu niezdrowe i może powodować poważne problemy, nie mówiąc już o wyrabianiu złych nawyków żywieniowych.

Jak karmić szczeniaka i na co zwrócić uwagę? Zasada numer jeden to "odpowiednia karma", zasada numer dwa: "regularne, średniej wielkości posiłki". Te proste reguły pomogą zapewnić zbilansowaną i zdrową dietę.