Karma dla szczeniaka – co powinna zawierać?

Karma dla szczeniaka

Zdjęcie dzięki uprzejmości Bev Sykes (licencja)

Karma dla szczeniaka - tak samo jak karma dla psa w każdym wieku - powinna być zawsze wysokiej jakości.

Jej wybór musi być jednak szczególnie staranny, ponieważ to właśnie w okresie szczenięcym organizm naszego pupila najintensywniej się rozwija. Jego późniejsze funkcjonowanie zależy w dużej mierze od tego, jakiej żywności dostarczymy mu na początku życia.

Samo podawanie dobrej karmy nie wystarczy - powinniśmy również pamiętać o tym, by kształtować zdrowe nawyki żywieniowe i zadbać o prawidłową wagę psa. Zobacz, jaką karmę wybrać i w jaki sposób ją serwować.

Karma dla szczeniaka - co jest najważniejsze?

Zastanawiasz się, jak karmić szczeniaka? Z pewnością tak, by mieć na uwadze jego wyjątkowe potrzeby. Młody pies intensywnie się rozwija, jest też bardziej aktywny - dlatego potrzebuje znacznie większej ilości białka oraz bardziej kalorycznego pożywienia niż np. starszy pies.

Karmy suche dla psów (bądź inne podawane szczeniakom pożywienie), powinny mieć zatem wysoką zawartość białka, najlepiej pochodzenia zwierzęcego. Istotne są również minerały i witaminy dla psa - unikajmy jednak tych syntetycznych, a postawmy na naturalne.

Karma dla szczeniaka powinna mieć dużo wartości odżywczych, ale jednocześnie być lekkostrawna. Unikajmy zatem produktów, które - oprócz sztucznych składników - zawierają ziarna zbóż, zwłaszcza kukurydzę lub pszenicę. Te składniki często powodują alergię, mogą też stać się przyczyną problemów trawiennych.

Zasady są ważne!

Kiedy już wiemy, jaką karmę podawać szczeniakowi, zastanówmy się, w jaki sposób to robić. Musimy pamiętać, że od serwowania prawidłowej ilości jedzenia zależy utrzymanie właściwej wagi i odpowiedniego wzrostu naszego pupila - nie chcemy przecież, by był zbyt mały bądź za ciężki (co nie pozostaje bez wpływu obciążenie układu kostnego).

Posiłki powinny być serwowane regularnie, o stałych porach. Warto pomyśleć o wprowadzeniu jakiegoś rytuału np. stukania łyżką w miskę na jedzenie  zawsze w porze posiłku. W ten sposób pies skojarzy fakty i szybciej przyzwyczai się do regularnego odżywiania. Uwaga - do wody nasz pupil powinien mieć stały i łatwy dostęp!

Starajmy się nie karmić psa poza posiłkami. Oczywiście, czasem otrzyma od nas w nagrodę swoje ulubione smakołyki - na przykład po udanym treningu.Traktujmy to jednak jako wyjątek, a nie regułę.

Karma dla szczeniaka powinna mieć wysoką zawartość białka, a do tego witaminy i minerały naturalnego pochodzenia. Nie zapomnijmy też o regularnych posiłkach, które pomogą psu utrzymać właściwą wagę i prawidłowo się rozwijać.