Karmienie szczeniaka – o czym trzeba pamiętać?

Karmienie szczeniaka

Zdjęcie dzięki uprzejmości Cortney Martin (licencja)

Karmienie szczeniaka ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o zdrowie naszego pupila. Wpływa na rozwój układu kostnego i odpornościowego, a także na szybkość wzrostu zwierzaka. 

Warto zdawać sobie sprawę, że wybór nieodpowiedniej karmy dla szczeniaka może nie tylko spowodować bieżące problemy, ale też odbić się niekorzystnie na jego zdrowiu w przyszłości.

Naturalna karma dla psa, powstająca na bazie wysokiej jakości składników, o ściśle kontrolowanym procesie produkcyjnym, pozbawiona substancji mogących wywoływać alergię - oto sposób na wychowanie silnego i zdrowego psa. Pamiętajmy również o tym, że powinna być ona dopasowana do wieku naszego pupila.

Karmienie szczeniaka krok po kroku

Karmienie szczeniaka to zadanie wymagające od nas cierpliwości oraz poświęcenia psu sporej ilości uwagi. W ciągu pierwszych kilku tygodni życia nie musimy go niczym dokarmiać - mleko matki w zupełności mu wystarczy.

Od mniej więcej drugiego tygodnia życia możemy zacząć kłaść w pobliżu szczeniaka suchą karmę - na początku nie będzie jej jadł, ale przyzwyczai się powoli do jej zapachu i wyglądu. Około 7-8 tygodnia życia zwierzę przestaje zwykle żywić się mlekiem matki i wówczas to naszym zadaniem jest zapewnienie mu odpowiednich składników odżywczych.

Karmienie szczeniaka bywa trudne - na początku nasz pupil może bawić się jedzeniem, jednak stopniowo nauczy się spożywać je w prawidłowy sposób. Pamiętajmy, by posiłki nie były nazbyt obfite, powinny być za to regularne; unikajmy też sytuacji, kiedy zwierzę ma stały dostęp do jedzenie.

Idealna karma - czyli jaka?

Karma dla szczeniaka, tak samo jak smycz dla psa czy inne akcesoria dla psów, musi być najwyżej jakości. Tym bardziej, że organizm młodego zwierzęcia dopiero się kształtuje i potrzebuje jeszcze więcej energii.

Pokarm dla naszego pupila musi być zawsze dopasowany do jego wieku: szczególnie warto zwrócić uwagę na połączenie wysokiej wartości biologicznej z optymalną strawnością. Takie rozwiązanie proponuje np. marka Nutra Gold Grain Free - wolne od zbóż i bogate w białko produkty pozwalają eliminować ryzyko alergii oraz zapewnić lekkostrawne, pełnowartościowe źródło energii idealne dla szczeniąt już od 6 tygodnia życia.

Karma z wysoką zawartością mięsa czy ryb, wolna od genetycznie modyfikowanych składników oraz innych sztucznych dodatków, bazująca na naturalnych źródłach witamin oraz minerałów - to prosta recepta na zdrowy rozwój naszego pupila.

Karmienie szczeniaka to ważne zadanie, któremu sprostać musi każdy właściciel, wychowujący młode zwierzę. Pamiętajmy o jakości karmy oraz właściwym dozowaniu posiłków, dzięki czemu zapewnimy psu zbilansowaną dietę i zadbamy o jego zdrową wagę.