Legowisko dla dużego psa: jakie cechy powinno posiadać?

Legowisko dla dużego psa

Zdjęcie dzięki uprzejmości Romana Boeda (licencja)

Legowisko dla dużego psa musi być przede wszystkim dobrze dopasowane do jego wymiarów oraz wagi. Jedynie w wystarczająco przestronnym i odpowiednio ukształtowanym legowisku nasz pupil będzie mógł poczuć się komfortowo i zrelaksować się w zdrowej pozycji.

Kupując wszystkie akcesoria dla psa musimy kierować się ich jakością - to samo dotyczy psiego posłania. Zwróćmy więc uwagę nie tylko na jego kształt oraz kolor, ale także na rodzaj wypełnienia bądź materiały, z jakich wykonano obicie.

Czym kierować się podczas wyboru legowiska dla dużego psa? Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

Legowisko dla dużego psa - jak dobrać rozmiar?

Legowisko dla dużego psa powinno być - jak łatwo się domyślić - odpowiednio duże, by nasz pupil czuł się w nim wygodnie. To ważne nie tylko ze względu na komfort; musimy pamiętać, że pozycja podczas snu lub wypoczynku wpływa też na zdrowie kręgosłupa i samopoczucie.

Przed dokonaniem zakupu mierzymy psa - od czubka głowy, aż po nasadę ogona. Legowisko dobieramy w taki sposób, aby wyciągnięte zwierzę miało jeszcze ok. 20-30 cm zapasu.

Akcesoria dla psów, w tym legowiska, mogą mieć najróżniejsze kształty i kolory. Do wyboru mamy więc prostokątne kanapy, a także okrągłe oponki. Na rynku dostępne są również legowiska - domki, jednak są one przeznaczone dla szczeniaków lub małych psów.

Zwróć uwagę na materiał

Legowisko dla dużego psa musi być wytrzymałe i posiadać wypełnienie lub materac odpowiednio dopasowany do wagi zwierzaka. Przy wyborze kierujemy się tu podobną zasadą jak w przypadku kupowania materaca dla człowieka. Nie może być on zatem ani zbyt miękki, ani też za twardy. Najlepiej sprawdzi się średnio twardy, a jednocześnie sprężysty materac, zapewniający odpowiednie podparcie kręgosłupa. 

Dobrym rozwiązaniem okazują  się legowiska wypełnione np. granulatem silikonowym lub z pianką wysokoelastyczną, a w przypadku psów cierpiących na alergie - z bawełną, trawą morską bądź silikonem z naturalnego kauczuku.

Również samo obicie powinno spełniać odpowiednie normy. Wybierajmy materiały wytrzymałe i odporne na zabrudzenia; takie, które w prosty sposób można wyczyścić lub uprać. To bardzo ważne: torba dla psa, miski, obroże, legowisko... wszystkie elementy psiej wyprawki powinny być praktyczne i proste w użyciu.

Legowisko dla dużego psa powinno być dla naszego zwierzaka miejscem zdrowego relaksu i spokojnego wypoczynku. Aby tak się stało, przy jego wyborze kierujmy się potrzebami pupila oraz jakością poszczególnych produktów.

  • Weronika

    bardzo przydatny post! ja właśnie zamówiłam nowe legowisko, bo mój Lucky już sporo urósł. wybrałam bardzo stylowe i praktyczne ze sklepu Bowl&Bone Republic, wkład można wyciągnąć, a zewnętrzną poszewkę wyprać. mam nadzieję, że Lucky’emu będzie wygodnie! 😉