Obroża dla kota i inne akcesoria spacerowe

Obroża dla kota

Zdjęcie dzięki uprzejmości Richarda Ashursta (licencja)

Obroża dla kota to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego właściciela tego zwierzaka. Oprócz szelek, smyczy czy tzw. adresówki wchodzi w skład niezbędnych akcesoriów dla zwierząt - pomaga zapewnić wygodę i bezpieczeństwo.

Chociaż spacerowanie z kotem na smyczy wciąż jest w naszym kraju pewną nowością, to coraz częściej decydujemy się na takie rozwiązanie. Słusznie - wiele kotów bardzo lubi ruch na świeżym powietrzu.

Zanim jednak wyprowadzimy naszego pupila na ulicę czy do parku, upewnijmy się, że jest na to gotowy. Zapewnijmy mu również odpowiedni, dopasowany do potrzeb sprzęt.

Obroża dla kota - funkcje

O ile akcesoria dla psów są zwykle dobrze znane szerszemu gronu osób, o tyle nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jakiego sprzętu potrzebuje kot wyprowadzany na spacer. Obroża jest jednym z przedmiotów, które na pewno trzeba będzie zakupić.

Jeśli nasz kot dopiero zaczyna naukę chodzenia na smyczy, lubi wspinać się po drzewach lub często się wyrywa, zdecydujmy się na specjalne szelki - w takiej sytuacji obroża przyda się tylko do zaczepienia adresówki, możemy więc wybrać dowolnie zdobiony model i założyć go luźno, by w razie potrzeby zwierzę mogło ją zsunąć.

Jeżeli nasz pupil nie ma problemu ze spokojnym spacerowaniem, smycz możemy przyczepić bezpośrednio do obroży. Musi być ona ciasno zapięta (kot nie powinien móc się uwolnić) i dość szeroka (ok. 1,5-2 cm). Na rynku są też dostępne specjalne obroże z bezpiecznym zapięciem - mechanizm pozwala na uwolnienie zwierzaka, gdy np. zawiśnie na gałęzi.

Inne akcesoria

Obroża dla kota to podstawa, jednak do kompletu potrzebujemy smyczy - do wyboru mamy modele zwykle lub automatyczne, długie i krótkie, a także specjalne linki. Na początku warto wybrać smycz krótką, jednak w miarę czasu dobrze będzie ją wydłużać, by zwierzę miało więcej swobody.

Kolejnym przydatnym sprzętem są szelki dla kota - idealne dla zwierzaków bardzo aktywnych lub dopiero uczących się chodzenia na smyczy. W nich kot (nawet mocno szarpiąc smyczą) nie uszkodzi sobie kręgosłupa, eliminujemy też ryzyko uduszenia np. przy zawiśnięciu na gałęzi.

Obroża dla kota pozwala naszemu pupilowi na bezpieczne poruszanie się po ulicy czy parku - na niej umieszczamy też adresówkę, dzięki której zwierzak w razie zaginięcia szybko wróci do domu. Pamiętajmy, że koty też potrzebują aktywności - jeśli nie mamy czasu na spacer, skorzystajmy z usług profesjonalnego opiekuna.