Obroża dla psa – sprawdź, jak wybrać odpowiednią

Obroża dla psa

Zdjęcie dzięki uprzejmości Davida Locke (licencja)

Obroża dla psa, smycz dla psa, legowisko, miski na karmę... To podstawa psiej wyprawki, w którą powinien wyposażyć się każdy świeżo upieczony właściciel tego zwierzaka. 

Chociaż na rynku znajdziemy mnóstwo produktów dedykowanych psom, to wbrew pozorom wybór obroży nie jest wcale taki prosty. Powinna być ona dopasowana do indywidualnych potrzeb naszego pupila, bezpieczna i komfortowa.

Zobacz, czym warto kierować się podczas kupowania obroży!

Na co zwrócić uwagę?

Obroża dla psa powinna przede wszystkim mieć odpowiednią długość, dopasowaną do obwodu szyi konkretnego zwierzaka. Nie powinna dawać się ściągnąć, ale też nie może być zbyt ciasna. Warto zastosować metodę dwóch palców - po założeniu obroży psu sprawdzamy, czy wejdą pod nią dwa palce (powinny zmieścić się, ale mocno do niej przylegać).

Kolejną istotną kwestią jest szerokość obroży - tu także stawiamy na tzw. złoty środek. Zbyt szeroka będzie ograniczała ruchy i powodowała dyskomfort; zbyt cienka może uciskać krtań.

Pamiętajmy, by zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonywana jest obroża. Powinien być on wysokiej jakości - wytrzymały na uszkodzenia, trwały, a jednocześnie przyjemny w dotyku. Kupując obroże z podszyciem, sprawdźmy, czy nie jest zbyt twarde - mogłoby wówczas np. wycierać sierść naszego pupila.

Z pewnością warto sięgnąć po łączące design i funkcjonalność ręcznie robione obroże i smycze - zobacz, jakie akcesoria dla zwierząt dostępne są w naszym sklepie.

Obroża dla psa - rodzaje

Obroża dla psa może przybierać różne formy. Klasyczna odmiana to obroża zapinana - na klamry zatrzaskowe, klipsy czy sprzączkę. Decydując się na nią, zwróćmy uwagę na jakość zapięcia; powinno być wytrzymałe i łatwe w obsłudze, nie może też uwierać zwierzaka.

Na rynku znajdziemy również np. obroże półzaciskowe, które posiadają ruchomy obwód z dwoma ograniczeniami. Sprawia to, że obroża taka na pewno się nie rozepnie, a jednocześnie nie zaciśnie się nazbyt mocno.

Najbardziej kontrowersyjnym rozwiązaniem jest kolczatka dla psa, dławik czy obroża elektroniczna. Tego rodzaju sprzęt ma na celu wyuczenie lub oduczenie psa różnych zachowań, jednak bazuje na strachu zwierzęcia, a w nieodpowiednich rękach może stać się nawet niebezpieczny.

Obroża dla psa to - oprócz smyczy - podstawowy sprzęt, umożliwiający codzienne wychodzenie na spacer z pupilem. Pamiętajmy, jak ważna jest dla zwierzęcia codzienna aktywność; jeśli mamy niewiele czasu, skorzystajmy z usług profesjonalnego opiekuna, który zapewni psu bezpieczeństwo i liczne atrakcje. Dzięki odpowiednim akcesoriom każdy spacer będzie przyjemny i bezpieczny.