Obroża przeciwpchelna – jak chronić psa przed pasożytami?

Obroża przeciwpchelna

Zdjęcie dzięki uprzejmości F Delventhala (licencja)

Obroża przeciwpchelna to prosty w użyciu przedmiot, który może skutecznie ochronić naszego pupila przed inwazją tych nieprzyjemnych pasożytów.

Pchły mogą przenosić różnego rodzaju szkodliwe drobnoustroje bądź stać się przyczyną wystąpienia reakcji alergicznych. Przede wszystkim jednak powodują uporczywe swędzenie, a wskutek częstego drapania się zwierzęcia może dojść nawet do uszkodzenia skóry.

W ciepłe dni lub podczas wakacyjnych wyjazdów nasz pupil spędza wyjątkowo dużo czasu na świeżym powietrzu i ma częsty kontakt z nieznanymi nam zwierzakami. Zobacz, co zrobić, by relaks na dworze nie zakończył się nieprzyjemnym swędzeniem bądź poważniejszymi problemami.

Obroża przeciwpchelna - dlaczego warto?

Sierść psa to wymarzone środowisko życia dla pcheł, a zdarza się także, że pasożyty przedostają się z niej również na ludzi czy inne zwierzęta. Atakują one psa podczas przypadkowego spotkania z innym, mającym już pchły zwierzakiem; zagrożeniem jest także kontakt z ich larwami, które mogą znajdować się w miejscach odwiedzanych wcześniej przez mające pchły zwierze.

Wakacyjne wyjazdy to szczególnie ryzykowny okres - opuszczamy dobrze nam znany teren i znajome, mieszkające w okolicy zwierzaki. Nasz pupil nie tylko spotyka na swojej drodze sporo nieznajomych psów, ale też przebywa w wielu miejscach, gdzie mogą znajdować się np. larwy pasożytów.

Obroża przeciwpchelna przyda się także w przypadku zwierząt zaniedbanych lub nieznanego pochodzenia - jeśli przybywa do nas pies ze schroniska, niewykluczone jest, że będzie miał pchły.

Jak działa obroża przeciwpchelna?

Smycz automatyczna, szelki dla psa, wygodne obroże... Wszystkie te akcesoria przydadzą się podczas długich wakacyjnych spacerów. Jednak nie powinniśmy zapominać o skutecznej ochronie przed pasożytami, którą zapewniają nam obroże przeciwpchelne czy przeciwkleszczowe - uwalniają one systematycznie specjalne substancje aktywne, które rozprzestrzeniają się na skórze i sierści zwierzaka, odstraszając i likwidując pasożyty.

Obroża przeciwpchelna w wielu przypadkach posiada jednocześnie działanie przeciwkleszczowe (np. obroża BAYER Foresto). Taka podwójna ochrona pozwoli nam uniknąć kłopotów związanych np. z chorobami odkleszczowymi. Jeśli jednak będziemy zmuszeni do wyciągania kleszcza z ciała psa, użyjmy do tego bezpiecznego zestawu do usuwania kleszczy.

Wybierając obrożę przeciwpchelną zwróćmy uwagę na modele łagodne dla skóry, o długim okresie działania, odporne na działanie warunków atmosferycznych (wodoodporne). Powinny być też dopasowane do wieku oraz stanu zwierzęcia (np. ciąża, rekonwalescencja).

Obroża przeciwpchelna pozwoli naszemu psu na bezpieczne poznawanie nowych terenów oraz zwierząt, bez obaw, że zostanie on zaatakowany przez uciążliwe pasożyty. Warto wybrać obrożę, która chroni jednocześnie przed pchłami oraz kleszczami.