Pies ze schroniska – pierwsze dni w nowym domu

Pies ze schroniska

Zdjęcie dzięki uprzejmości Josha (licencja)

Pies ze schroniska jak żaden inny potrzebuje naszej uwagi, miłości i... cierpliwości. Decydując się na przyjęcie takiego zwierzaka do domu, musimy pamiętać, że proces jego adaptacji może być długi.

Jak wychowywać psa, kiedy nawet nie zna się jego przeszłości? Przede wszystkim podchodząc do niego w delikatny sposób - nie narzucając się zbytnio ze swoją obecnością i dając mu czas potrzebny do zaufania nowemu właścicielowi.

Jednocześnie nie powinniśmy psa rozpieszczać i traktować go jak domową maskotkę - należy wyznaczyć jasne reguły i konsekwentnie egzekwować ich respektowanie. Zobacz, jak to zrobić.

Pies ze schroniska - wyzwanie dla rodziny

Decyzja o przygarnięciu psa ze schroniska powinna być w pełni świadoma i zaakceptowana przez wszystkich domowników. Musimy pamiętać, że to nie zabawa - zwierzęta mieszkające w schronisku często mają za sobą traumatyczne przeżycia i potrzebują wyjątkowo troskliwej opieki oraz cierpliwości.

Pamiętajmy o wybraniu psa dopasowanego do naszej sytuacji rodzinnej, naszych możliwości oraz doświadczenia (np. osoby nie mające doświadczenia w wychowywaniu psów nie powinny brać do domu zwierząt ras groźnych).

Pies ze schroniska na początku może być nieufny i lękliwy. Pierwsze głaskanie i przytulanie jest często możliwe dopiero po upływie nawet kilku tygodni - zbliżajmy się do zwierzaka stopniowo, przyzwyczajając go do częstego przebywania w towarzystwie człowieka. W tym początkowym okresie najlepiej poczekać, aż pies sam będzie do nas podchodził aby go pogłaskać, co będzie oznaczało, że zaczyna nam ufać.

Częstym błędem jest osaczanie i rozpieszczanie psa. Z jednej strony może budzić to jego niepokój (w schronisku nikt nie skupiał w ten sposób na nim uwagi); z drugiej - skutkować będzie rozczarowaniem, gdy po jakimś czasie nasz entuzjazm nieco zmaleje.

Jak się przygotować?

Pierwsze tygodnie po zabraniu psa ze schroniska są kluczowe - zawczasu przygotujmy się na ten ważny okres. Zakupmy odpowiednią wyprawkę, zaopatrzmy się w wysokiej jakości karmy suche dla psów lub karmy mokre dla psów i suche przekąski (po pobycie w schronisku ważne jest wdrożenie zdrowej, zbilansowanej diety).

Po przyjeździe ze schroniska pies zwykle jest kąpany. Najlepiej z tą czynnością zaczekać, gdyż pies i tak jest wystarczająco zestresowany zmianą miejsca i obecnością nowych ludzi; nie dokładajmy mu kolejnego stresu. Jeśli jednak kąpiel jest niezbędna - zadbajmy o to, by była ona możliwie przyjemna, zakupmy właściwe akcesoria np. szampony dla psów lub odżywki. Na nowego pupila powinno czekać przytulne legowisko, umiejscowione w spokojnym, zacisznym miejscu. Jadąc do schroniska nie zapomnijmy zabrać ze sobą smycz dla psa oraz obrożę.

Pies ze schroniska wymaga poświęcenia mu dużej ilości uwagi oraz sporych pokładów cierpliwości. Jednak nasz trud włożony w jego wychowanie z pewnością się opłaci - obserwowanie szczęśliwego pupila przyniesie nam mnóstwo radości!