Smycz dla kota – spacery krok po kroku

Smycz dla kota

Zdjęcie dzięki uprzejmości shira gal (licencja)

Smycz dla kota potrzebna będzie każdemu właścicielowi, który zechce nauczyć swojego pupila spacerowania np. po ruchliwej ulicy. 

Choć w naszym kraju wciąż smycz kojarzy się raczej z wyprowadzaniem na spacer psa, to coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie także w przypadku kotów. Słusznie, ponieważ puszczanie zwierzaka luzem związane jest z wieloma zagrożeniami - zwłaszcza w dużym mieście.

Wbrew pozorom nauka chodzenia na smyczy nie musi być dla kota czymś trudnym i nieprzyjemnym. Rzeczywiście - w przypadku części zwierząt zakończyć się może niepowodzeniem, jednak dla innych takie spacery okażą się zaskakująco atrakcyjne. Zobacz, jak przygotować się do takich wyjść.

Smycz dla kota i inne akcesoria

Smycz dla kota, szelki dla kota, obroża z adresówką - to podstawowe akcesoria, w które powinniśmy się wyposażyć, planując spacerowanie z naszym pupilem.

Obroża dla kota powinna być odpowiednio dopasowana, dość ciasno zapięta, z bezpiecznego materiału. Dobrze, jeśli będzie miała specjalny zatrzask, który otworzy się np. w przypadku zawiśnięcia kota na gałęzi drzewa.

Na początku, bądź też w przypadku wyjątkowo żywiołowych i dużo chodzących po drzewach zwierzaków, smycz możemy przypinać bezpośrednio do specjalnych szelek - wówczas obroża pełnić będzie funkcję ozdobną oraz umożliwi przypięcie adresówki.

Smycz dla kota powinna być wykonana z wysokiej jakości materiału - na początku niezbyt długa, umożliwiająca kontrolowanie ruchów naszego pupila. Warto sięgnąć po ręcznie robione akcesoria, które łączą funkcjonalność z designem i wytrzymałością.

Jak uczyć chodzenia na smyczy?

Początki chodzenia na smyczy mogą być trudne, dlatego najlepiej będzie działać stopniowo i nie wywierać na zwierzę zbyt dużej presji.

Zanim założymy kotu szelki czy obrożę, zacznijmy regularnie kłaść te akcesoria niedaleko jego legowiska - w ten sposób zwierzę zacznie przyzwyczajać się do tego widoku i traktować go jako stały element swojej codzienności.

Następnie zakładamy kotu np. szelki, w których chodzi najpierw tylko po domu - przez krótki czas np. kilkanaście minut. W końcu zwierzę poczuje się w nich bezpiecznie; wtedy możemy przyczepić do nich smycz i delikatnie, nie ciągnąc zbytnio, prowadzać zwierzę po mieszkaniu.

Ważna jest konsekwencja - nigdy nie zdejmujmy obroży czy szelek, kiedy kot specjalnie szarpie się czy głośno miauczy; dopiero wtedy, gdy się uspokoi. Dzięki temu nauczymy go, że nie może nas szantażować swoim zachowaniem.

Smycz dla kota jest niezbędna, jeśli chcemy bezpiecznie spacerować z naszym pupilem - a warto pamiętać, że aktywność na świeżym powietrzu jest dla niego ważna. Jeżeli nie mamy czasu na codzienne wyjścia, możemy skorzystać z usług profesjonalnego opiekuna dla psa i kota, który zagospodaruje zwierzakowi czas w atrakcyjny dla niego i pożyteczny sposób.