Szczeniak w domu: przygotuj się na jego przybycie!

Szczeniak w domu

Zdjęcie dzięki uprzejmości Zolakoma (licencja)

Szczeniak w domu oznacza mnóstwo radości, ale też wiele obowiązków. Nie możemy zapominać, że jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie i prawidłowy rozwój młodego zwierzęcia, które znajduje się pod naszą opieką. Musimy zapewnić mu jak najlepsze warunki.

Pierwszym krokiem będzie przygotowanie naszego domu na przybycie nowego mieszkańca. Musimy wygospodarować dla niego odpowiednią przestrzeń, a potem zgromadzić całą wyprawkę.

Zobacz, o czym nie wolno zapomnieć!

Szczeniak w domu? Wyprawka to podstawa!

Zanim w naszym domu pojawi się mały, uroczy szczeniak, powinniśmy zawczasu zakupić wszystkie akcesoria niezbędne podczas jego codziennego funkcjonowania.

Wyprawka dla szczeniaka obejmuje akcesoria zapewniające bezpieczeństwo podczas wychodzenia z domu - czyli m.in. obroże, smycze, czy też tzw. adresówki. Pamiętajmy, aby dopasować je do indywidualnych potrzeb psa, biorąc pod uwagę przede wszystkim jego wymiary.

Kolejną ważną kwestią jest legowisko. Powinno ono znajdować się w zacisznym miejscu, gdzie pies będzie mógł w spokoju wypocząć i w razie potrzeby odizolować się od rodzinnego gwaru. Legowisko musi być dopasowane do wielkości oraz wagi naszego pupila. Warto też wybrać średnio - twardy, sprężysty materac, który zapewni dobre podparcie kręgosłupa.

Niezbędne są także zabawki; w przypadku najmniejszych psów będą to zwykle gryzaki. Dobrze sprawdzą się również specjale piłki, a później też szarpaki, frisbee bądź zabawki ćwiczące logiczne myślenie.

Jak karmić szczeniaka?

Szczeniak w domu sprawia, że musimy zatroszczyć się o odpowiednią ilość wartościowej karmy dla psów. Karmienie szczeniaka w prawidłowy sposób jest niezwykle istotne - to właśnie na początku życia rozwija się on najintensywniej, a wszelkie zaniedbania w tej dziedzinie mogą odbić się na jego zdrowiu w późniejszych latach.

Najczęściej właściciele psów sięgają po suchą karmę, która - jeśli jest odpowiedniej jakości - w pełni zaspokaja potrzeby żywieniowe zwierzaków, a do tego jest prosta i szybka w przygotowaniu. Musimy jednak postawić na karmę z wysoką zawartością białka pochodzenia zwierzęcego, a do tego możliwie naturalną, przygotowaną ze ściśle kontrolowanych składników. Unikajmy tej z zawartością ziaren zbóż np. kukurydzy - może powodować alergie lub problemy trawienne.

Szczeniak w domu potrafi być źródłem ogromnej radości i dostarczać domownikom nieustannej rozrywki. Musimy jednak pamiętać, że naszym głównym zadaniem jest zadbanie o jego właściwy rozwój oraz zdrowie. Przygotujmy się zawczasu na przyjęcie naszego pupila!